Ako funguje fotopasca?

Fotopasce sú sofistikované zariadenia, ktoré sa stali nenahraditeľným nástrojom v poľovníctve, výskume divokej prírody a ochrane životného prostredia. Tieto kompaktné a spoľahlivé zariadenia majú schopnosť zachytávať pohyby a zaznamenávať obrazy a videá divokých zvierat a iných objektov v ich prirodzenom prostredí.

Vo svete moderných technológií hrajú fotopasce kľúčovú úlohu v získavaní dôležitých údajov a poskytovaní pohľadu na svet divožijúcich tvorov, ktorý by inak zostal skrytý pred naším ľudským zrakom. V tomto článku sa pozrieme podrobnejšie na to, ako tieto zázraky techniky fungujú a aké výhody prinášajú do našej schopnosti preskúmať a pochopiť divokú prírodu.

fotopasca-v-lese

Základné princípy fotopasce. Ako funguje?

Fotopasce majú za sebou dlhú evolúciu od svojich skromných začiatkov ako jednoduché mechanické zariadenia. Dnes sú vybavené najmodernejšími technológiami a ponúkajú neuveriteľnú spoľahlivosť a presnosť pri sledovaní divožijúcich tvorov. Ako však tieto zázraky techniky fungujú?

Základné princípy fotopasti spočívajú v kombinácii optických senzorov, spúšťacích mechanizmov a vysokokvalitných kamier, ktoré dokážu zaznamenať pohyb a zachytiť obrazy v nepriaznivých podmienkach.

Konkrétne sú fotopasce  vybavené pohybovými senzormi, ktoré umožňujú rozpoznanie pohybu zvierat a ľudí. Po aktivácii začnú fotopasce zaznamenávať fotografie alebo videá na svoju internú pamäťovú kartu. Fotopasce sú schopné fungovať aj v noci, a to vďaka použitiu infračerveného prísvitu na osvetlenie scény pred nimi, čím zabezpečujú záznam aj za nízkych svetelných podmienok.

Aké má fotopasca funkcie?

Jednotlivé funkcie sa líšia podľa značky a modelu fotopasce, avšak medzi najbežnejšie funkcie patrí

 • Zaznamenávanie obrázkov a videí
 • Detekcia pohybu a aktivácia záznamu
 • Nočná fotografia a video
 • Telemetrické a GPS funkcie

Zaznamenávanie obrázkov a videí

Fotopasce majú schopnosť zaznamenávať obrázky a videá vo vysokom rozlíšení, čím umožňujú zachytiť podrobné zábery divočiny. Tieto záznamy sú uložené na internom úložisku alebo pamäťovej karte a poskytujú dôležité informácie o divokých zvieratách, ich správaní a pohyboch. Obrázky a videá z fotopasti sú neskutočne užitočné pre výskumníkov, ochranárov prírody a poľovníkov.

Detekcia pohybu a aktivácia záznamu

Fotopasce sú vybavené rôznymi senzormi, vrátane pohybových senzorov, ktoré detegujú pohyb objektov v ich okolí. Keď senzory zaznamenajú pohyb, aktivuje sa záznamový režim fotopasti. Táto detekcia pohybu je kľúčovým prvkom, ktorý umožňuje fotopasti zaznamenávať len relevantné udalosti, čím šetrí energiu a úložný priestor.

Nočná fotografia a video

Mnoho fotopascí je vybavených infračervenými LED svetlami, ktoré umožňujú snímačom vidieť a zaznamenávať obrazy aj v úplnej tme. Tieto nočné režimy používajú infračervené svetlo na osvetlenie scény bez toho, aby vyžarovali viditeľné svetlo, čím sa zachováva neviditeľnosť pre zviera alebo podozrivé osoby. To umožňuje fotopasci fungovať spoľahlivo aj v noci a vytvárať záznamy bez narušenia prirodzeného prostredia.

Telemetrické a GPS funkcie

Niektoré pokročilé fotopasce sú vybavené telemetrickými a GPS funkciami, ktoré umožňujú výskumníkom a ochranárom prírody sledovať pohyb zvierat a získavať presné geografické údaje o ich lokalizácii. Tieto funkcie sú neoceniteľné pri monitorovaní migračných trás, správaní divokých zvierat a pri presnom mapovaní ich habitátov.

Aké sú výhody a nevýhody používania fotopascií?

Výhody:

 1. Presné dáta: Fotopasce poskytujú presné a spoľahlivé údaje o divokej prírode a ďalších sledovaných objektoch. Tieto dáta môžu byť významné pre výskumníkov a ochranárov prírody, ktorí potrebujú detailné informácie o správaní a migrácii divokých zvierat.

 2. Dlhotrvajúci monitoring: Fotopasce sú schopné pracovať nepretržite po dlhé obdobia, čo umožňuje dlhotrvajúci monitoring konkrétnej oblasti alebo druhu. To je nesmierne užitočné pri sledovaní sezónnych zmien v divokej prírode alebo pri zhromažďovaní dlhodobých dát.

 3. Šetrí čas a námahu: Fotopasce eliminujú potrebu človeka byť prítomným na mieste pre záznamy. Týmto spôsobom šetrí čas a námahu výskumníkov a ochranárov, ktorí by inak museli tráviť hodiny na mieste sledovania.

Nevýhody:

 1. Finančné náklady: Kvalitné fotopasce môžu byť finančne náročné. Ich počiatočná investícia zahŕňa nákup zariadenia, údržbu a náklady na energiu. To môže byť pre niektorých jednotlivcov alebo organizácie obmedzujúcim faktorom.

 2. Riziko zneužitia: Fotopasce môžu byť predmetom zneužitia, najmä ak sú inštalované v súkromných oblastiach. Neoprávnený prístup alebo krádež môžu ohroziť zariadenie alebo záznamy a môžu viesť k utrpeniu ochrancov prírody alebo výskumníkov.

 3. Omezené pôsobenie v nepriaznivých podmienkach: Fotopasce majú svoje obmedzenia v extrémnych poveternostných podmienkach, ako sú silné dažde alebo extrémne teploty. Tieto podmienky môžu ovplyvniť výkon senzorov a kvalitu záznamov, čo občas vedie k strate dát alebo nepresným informáciám.

Ako vybrať fotopascu?

Pri výbere fotopasce je dôležité zamerať sa na niekoľko kľúčových faktorov, ktoré vám pomôžu získať presné a spoľahlivé dáta z vášho monitorovacieho projektu. Tu je niekoľko tipov na to, čo by ste mali brať do úvahy:

 1. Rozlíšenie a kvalita obrazu: Zvolte fotopascu s dostatočným rozlíšením, aby ste mohli získavať jasné a detailné obrázky a videá divokých zvierat. Kvalita obrazu je kľúčová pre správne identifikáciu druhov a individuálnych jedincov.

 2. Nočné videnie: Pre monitorovanie v noci alebo za nízkych svetelných podmienok si vyberte fotopascu s kvalitnými infračervenými LED svetlami. Tieto svetlá umožňujú nočnú fotografiu a videá bez rušenia zvierat.

 3. Rýchlosť reakcie: Zistite, aká je rýchlosť reakcie fotopasti na detekciu pohybu. Rýchla reakcia zabezpečí, že nezmeškáte dôležité okamihy.

 4. Dosah senzorov: Uistite sa, že dosah senzorov fotopasti je dostatočne široký a dlhý, aby pokryl oblasť, ktorú chcete monitorovať. To je dôležité najmä pre veľké plochy alebo dlhodobé projekty.

 5. Úložný priestor: Zistite, aký typ úložného priestoru fotopasca používa. Výber správnej pamäťovej karty a dostatok úložného miesta sú kľúčové pre zachovanie dôležitých dát.

 6. Napájanie a energetická efektivita: Zvážte spôsob napájania fotopasti a jej energetickú efektivitu. Niektoré modely sú schopné pracovať na solárne napájanie, čo môže byť výhodné pre dlhodobé projekty v odľahlých oblastiach.

 7. Odolnosť voči poveternostným podmienkam: Ak plánujete fotopascu inštalovať v nepriaznivých poveternostných podmienkach, uistite sa, že je odolná voči dažďu, vlhkosti a extrémnym teplotám.

 8. Funkcie odosielania: Ak potrebujete v reálnom čase sledovať svoje záznamy alebo prijímať upozornenia, zvolte fotopascu s funkciou odosielania údajov na váš mobilný telefón alebo e-mail.

 9. Bezpečnosť: Premyslite si miesto inštalácie a uistite sa, že zariadenie je dobre zabezpečené pred krádežou alebo vandalizmom.

 10. Cena a rozpočet: Nakoniec, zohľadnite svoj rozpočet a porovnajte ceny a funkcie rôznych fotopascí. Vyberte si takú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a finančným možnostiam.

Odporúčame navštíviť našu kategóriu produktov Fotopasce.

V prípade otázok, alebo pre pomoc s výberom fotopasce sa nám ozvite na mail kalibersp@kalibersp.sk alebo číslo +421 905 754 948. Radi vám poradíme.