Najlepšie termovízie: ktoré odporúčame?

Termovízie predstavujú revolúciu v technológii sledovania a detekcie. S takým množstvom dostupných možností na trhu je výber tej pravej termovízie skutočnou výzvou. V tomto článku sa pokúsime zjednodušiť tento proces a pomôžeme vám pochopiť, čo je termovízia, ako funguje a na čo sa treba zamerať pri jej výbere.  

poľovník v klobúku uprostred lesa pozoruje okolie cez termovíziu Zdroj: freepik 

Čo je termovízia a ako funguje?

Termovízie sú špeciálne zariadenia, ktoré slúžia na zachytávanie a zobrazenie infračerveného žiarenia. Toto žiarenie je forma energie – tepla, ktorú vyžarujú všetky objekty. Zaujímavosťou je, že termovízia dokáže detegovať teplotné rozdiely až na niekoľko stotín stupňa. 

 

Po zachytení žiarenia termovízia pomocou komplikovaných algoritmov preloží informácie a na displeji sa zobrazí farebný obraz s teplotnými rozdielmi v danom prostredí. Na rozdiel od tradičných kamier, termovízie nie sú závislé od viditeľného svetla. Práve preto sa používajú v tme alebo v podmienkach so zlou viditeľnosťou. 

Využitie termovízie v rôznych odvetviach

 • Poľovníctvo: lovecká a outdoorová termovízia umožňuje poľovníkom nerušene sledovať zver, či už v noci, za zlej viditeľnosti alebo v hustej vegetácii.
 • Bezpečnostné agentúry a polícia: bezpečnostnú termovíziu využívajú na identifikáciu podozrivých osôb v tmavých a skrytých priestoroch.
 • Záchranné služby: pomocou bezpečnostnej termovízie dokážu nájsť a zachrániť osoby, ktoré uviazli v troskách alebo sa stratili v ťažko prístupných oblastiach.
 • Stavebníctvo: stavebná termovízia sa používa na identifikáciu tepelných mostov a únikov tepla, aby budovy boli energeticky efektívne. 
 • Elektrotechnika: priemyselná termovízia odhaľuje prehrievanie komponentov, čím zabraňuje vzniku porúch alebo požiarov.

 ľudia v priestore pozorovaní cez termovíznu kameruZdroj: freepik 

Na čo myslieť pri výbere termovízie?

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o kľúčových parametroch termovízií, na ktoré sa treba zamerať. 

Rozlíšenie (detektora)

Kvalita a presnosť obrazu termovízie vo veľkej miere závisí od rozlíšenia senzora. Rozlíšenie sa vyjadruje početným označením aktívnych bodov. Klasické termovízie disponujú rozlíšením 120x120. Tie kvalitnejšie majú veľkosť obrazu 140x140 alebo 180x180, čo poskytuje detailnejší a presnejší obraz. 

Senzitivita a presnosť termovízie

Výkonnejšie termovízie poskytujú nadštandardnú presnosť pri meraní teploty. Ich odchýlka je len 2 % a vynikajú tepelnou citlivosťou 0,1°C. Toto všetko vedie k presnejším výstupom. 

Kvalita obrazu termovíznej kamery je priamo úmerná počtu infračervených senzorov, pretože väčší počet týchto senzorov znamená viac zobrazovaných informácií na obrazovke. Keď je reč o výkonných termovíziách, dokážu presne merať v teplotných rozsahoch od -20 °C až po 350 °C. 

Obrazová frekvencia

Tento parameter určuje, ako plynulo môžete pozorovať pohybujúce sa objekty. Pokiaľ ide o lov zveri, je dôležité zaobstarať si čo najpresnejšiu termovíziu. Zvieratá sa často zvyknú vyplašiť, a v tom prípade ide o stotiny, aby ste ich mohli zachytiť. Čím je frekvencia vyššia, tým bude obraz plynulejší a nebude vás rozptyľovať zbytočné trhanie či oneskorené zobrazenie objektu. 

Priemer objektívu

Priemer šošovky termovízie ovplyvňuje, čo a ako dobre uvidíte. Medzi veľkosťou objektívu a zorným poľom termopuškohľadu existuje priamy vzťah: väčšia šošovka znamená širšie zorné pole a lepšiu schopnosť rozpoznávania na väčšie vzdialenosti. 

Keď si vyberáte ďalekohľad, mali by ste brať do úvahy svoje potreby a podmienky, v ktorých budete poľovať. V našej ponuke nájdete termovízie s priemerom objektívu od 10 mm do 100 mm. 

 

Otázky, ktoré by ste si mali položiť pred kúpou termovízie s ohľadom na rozsah detekcie a diaľku 
 • V akom teplotnom rozmedzí plánujem používať termovíziu? 
 • Ako ďaleko budú objekty, ktoré potrebujem pozorovať?
 • Chcem pozorovať objekty v blízkosti alebo na diaľku? 
 • Potrebujem zoom?
 • Aká je citlivosť detekcie kamery?
 • Aké sú najmenšie teplotné rozdiely, ktoré potrebujem detegovať?
 • Ako rýchlo by mala kamera reagovať na zmeny teploty?
 • Má kamera funkciu adaptívnej detekcie na rôzne vzdialenosti?

 

Kapacita batérie

Nemenej dôležitým parametrom je kapacita batérie vašej novej termovízie. Nie je nič horšie, ako vyraziť na poľovačku a onedlho zistiť, že termovízia sa vybíja. V ideálnom prípade by mala na jedno nabitie vydržať aspoň sedem hodín. Kratšiu výdrž neodporúčame. 

Mnohé modely tiež umožňujú pripojenie k externým zdrojom, ako je power banka. Dávajte pozor na to, kde nabíjate svoje batérie: používajte spoľahlivé nabíjačky, ktoré ukončia proces nabíjania, keď je batéria plne nabitá. Predlžované nabíjanie môže skrátiť životnosť batérie, takže ju nenabíjajte viac, než je nutné. 

Akú termovíziu kúpiť?

Teraz sa pozrieme bližšie na rôzne druhy termovízie.

Pozorovacia termovízia

Určená pre všeobecné pozorovanie, či už v noci alebo v podmienkach s obmedzeným svetlom, ako sú hmlisté dni alebo temné interiéry. Táto technológia vám umožní vidieť skryté detaily v prostredí. Využívajú ju pozorovatelia prírody, ochranári a bezpečnostné zložky. 

Predsádka

Predsádka na termovíziu je doplnkové zariadenie, ktorého úlohou je maximalizovať schopnosti optického systému. Predsádky sa jednoducho pripájajú k ďalekohľadom alebo puškohľadom.  

Vďaka tejto vylepšenej technológii môžete zaznamenať a analyzovať zdroje tepla v prostredí, čo rozširuje možnosti použitia pôvodného zariadenia. Predsádky nachádzajú využitie najmä v nočných podmienkach, kedy tradičná optika zlyháva alebo nie je efektívna. 

Pulsar

Pulsar termovízie globálne používajú profesionáli v oblasti poľovníctva, bezpečnostných služieb a ďalších odvetviach, ktoré potrebujú to najlepšie z najlepšieho. 

Produkty od Pulsaru kombinujú precízne spracovanie s inovatívnymi technologickými riešeniami. Vďaka nim sa profesionáli môžu spoľahnúť na presný a kvalitný obraz v rôznych podmienkach, či už ide o nočnú poľovačku alebo monitorovanie bezpečnosti v náročných podmienkach.

Termovízia na pušku

Puškohľady s termovíziou sú vysoko špecializované optické zariadenia, ktoré vychádzajú v ústrety potrebám poľovníkov a strelcov. Vďaka svojej pokročilej technológii dokážu detegovať a zobrazovať infračervené žiarenie. 

Táto schopnosť detekcie umožňuje poľovníkom a strelcom vidieť svoje ciele v noci, za súmraku, v hmlistom alebo prašnom prostredí, kde by bežné optické prístroje zlyhali. 

Termovízia na pušku neposkytuje len zlepšenie viditeľnosti v náročných podmienkach, množstvo puškohľadov má pokročilé funkcie, ako sú digitálny zoom, možnosť nahrávania či kompatibilitu s mobilnými aplikáciami. 

Príslušenstvo k termovízii

Pri dokupovaní príslušenstva k termovízii máte k dispozícii široký výber možností. Tu je zoznam niektorých populárnych doplnkov:

 • ochranné kryty, 
 • pamäťové karty, 
 • externé nabíjačky, 
 • náhradné batérie, 
 • nástroje na čistenie, 
 • držiaky a montážne súpravy, 
 • prenosné obaly,
 • objímky. 

3 najlepšie termovízie, ktoré odporúčajú naši zákazníci

Termovízia Hikmicro Lynx Pro LH19

Táto monokulárna ručná pozorovacia termovízia je vybavená 384 × 288 infračerveným detektorom a 1280 × 960 LCOS displejom. Podporuje funkciu pozorovania, sledovania cieľa, merania vzdialenosti, Wi-Fi hot spot pod. 

Vstavaný termálny detektor s vysokou citlivosťou poskytuje dokonale čistý pohľad aj v úplne tmavom teréne. Batéria vydrží viac ako sedem hodín nepretržitej prevádzky. Výhodou je aj možnosť automatickej, manuálnej a externej korekcie obrazu. čierna termovízia Hikmicro Lynx Pro LH19 na bielom pozadíZdroj: https://www.kalibersp.sk/termovizia-hikmicro-lynx-pro-lh19/ 


Termovízia TUBE TL 50 V2

TUBE TL50 V2 predstavuje skok v oblasti termovíznej technológie so vstavaným mikrofónom pre autentický zvukový zážitok a AMOLED displejom s rozlíšením 1024 × 768. Pripojenie externého diaľkomeru cez Bluetooth umožňuje rýchle a presné zameranie vzdialenosti, zatiaľ čo výnimočný dizajn poskytuje optimálny komfort pri zamierení. 

Senzor s vysokou citlivosťou zaručuje detailné zobrazenie, a kombinácia dlhej výdrže batérie a rôznych možností konektivity, vrátane Wi-Fi a USB-C, zabezpečuje flexibilitu v teréne. Vodotesnosť a možnosť nahrávania robia z tejto termovízie výkonný nástroj pre moderného poľovníka.

 čierna termovízia TUBE TL 50 V2 na bielom pozadíZdroj: https://www.kalibersp.sk/infiray-tube-tl-50/  


Termovízia HYBRID 50 W

HYBRID 50 W je špičková termovízia navrhnutá pre lovcov, ktorí sa chcú púšťať do výziev na extrémne vzdialenosti. S vojenským dizajnom, robustnou odolnosťou a veľkým očným reliéfom je tento prístroj pripravený na tvrdé podmienky v teréne. 

Hybrid disponuje prepracovaným balistickým kalkulátorom, ktorý po zmeraní vzdialenosti zadá priamo na displeji balistickú korekciu pre presný výstrel. Súčasne je možné priamo v aplikácii InfiRay Outdoor upravovať balistické údaje a meniť profily. Používateľ si dokonca môže cez APP upraviť a nahrať vlastný balistický kríž. 

Hybrid nesie tento názov vďaka svojmu duálnemu využitiu. Jedným stlačením tlačidiel z neho totiž vytvoríte predsádku. Ostrý obraz na veľkom AMOLED displeji a vylepšené digitálne zoomovanie zaručujú presnosť pri streľbe bez ohľadu na vzdialenosť. 

 čierna termovízia HYBRID 50 W na bielom pozadíZdroj: https://www.kalibersp.sk/infiray-hybrid-50-w/ 

 

Na čo si dať pozor pri výbere termovízie

Pri kúpe termovízie by ste sa nemali riadiť výhradne len cenou. Hoci ide o dôležitý aspekt, kvalita obrazu, spoľahlivosť zariadenia a jeho dlhodobá funkčnosť zariadenia by mali byť na prvom mieste. 

Nekupujte si termovíziu len preto, že je lacnejšia. Nakoniec možno zistíte, že nevyhovuje diaľke, na ktorú ju potrebujete, alebo má slabú výdrž batérie či neposkytuje záznam obrazu. 

Poriadne si prezrite všetky parametre pri vyhliadnutých produktoch a v prípade otázok sa nám ozvite na mail kalibersp@kalibersp.sk alebo číslo +421 905 754 948. Radi vám poradíme.